Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Hoppa till huvudinnehåll
Före och efter bild på Zoégas kaffe
Pressrelease

Zoégas nya förpackningar – ny design, samma goda smak

2024-12-12
Nu uppdaterar Zoégas designen för att ännu bättre spegla varje kaffes unika historia och karaktär. De nya förpackningarna får ett modernare utseende och en starkare identitet, självklart med samma goda smak som tidigare.

Zoégas, som grundades år 1886 i Helsingborg, har en lång tradition av att brinna för riktigt gott kaffe. Denna passion har fortsatt att blomstra genom åren, och företaget strävar alltid efter att erbjuda sina kunder en exceptionell kaffeupplevelse. I ett försök att ytterligare förstärka sin identitet och historia har Zoégas lanserat en ny design. Denna design är inte bara en visuell uppgradering, utan den syftar också till att framhäva de olika karaktärerna och identiteterna hos Zoégas kaffeblandningar.

  • Varje kaffe från Zoégas har en unik historia, karaktär och smakprofil som illustreras i designen. De nya förpackningarna speglar Zoégas passion för hantverk och hållbarhet, samtidigt som den guidar konsumenten ännu tydligare bland våra smakrika kaffevarianter, säger Lisa Irell, Senior Brand Manager, Zoégas. 

 

Se alla före och efter HÄR

De nya förpackningarna börjar rulla ut under december månad. 

 

 

För mer information, kontakta: 

Lisa Irell, Senior Brand Manager, Zoégas,

e-mail: lisa.irell@se.nestle.com tel + 46 70 637 44 31 

Mikael Lindgren, Kommunikationschef, Nestlé

e-mail: mikael.lindgren@se.nestle.com tel + 46 768 798 513